Ovládni své finance s MINIMEE

Máš přehled o svých financích a víš, za co utrácíš? Tabulka příjmů a výdajů je hodně důležitá. Člověk přesně ví, za co nejvíce utrácí a zjistí, kde může ušetřit. A to se rozhodně hodí. Většinou sledování financí právě nejvíce napomáhá šetření. Pojďme se podívat na to, jak by to mohlo fungovat, aby peníze nebyly stres.

Pokud se každý měsíc před výplatou podivuješ nad tím, kam většina peněz z účtu zmizela, tak vytvořit si tabulku je to nejlepší, co pro sebe a své finance můžeš udělat. Stačí nad to sednout jednou za měsíc, vše si sepsat a udělat sebereflexi. Jestli budeš zapisovat od výplaty k výplatě nebo od začátku měsíce do konce, to už je na tobě, jaké časové období si zvolíš.

První si pojďme rozdělit příjmy. Tady je výplata z práce, vedlejší příjem z brigády, ale případně třeba i stipendium. Pokud máš vedlejších příjmů více, tak je fajn si každý zapsat zvlášť. Později můžeš porovnat, kde se ti daří nejvíce, a co ti naopak zase tolik nevynáší.

A teď výdaje, ty vyžadují kategorií více. Jsou částky, které máme fixně dané každý měsíc jako nájem, pojištění, energie, Netflix a různé poplatky, které se tě týkají. Tyhle částky jsou každý měsíc stejné a neměly by nás překvapit.

Pak jsou tady ale výdaje, které jsou každý měsíc úplně jiné, a právě nad těmi je fajn mít přehled. Jídlo je základ. Možná budeš překvapen/a, kolik peněz padne za měsíc na nákupech. I to je ale většinou podobná suma každý měsíc.

Kromě jídla doma se chodíme bavit i ven, bary, kavárny, hospůdky, kina, divadla a jiná zábava. Schválně, kolik utratíš za kávu v kavárnách? Jsou případy, ať už v Česku nebo zahraničí, kde lidé zjistili, že právě na kávě mohou ušetřit nemalé částky jen tím, že si ji uvaří doma. Šetřit se dá různě a na různých místech.

Kupujeme si taky oblečení, na tyhle výdaje nesmíme zapomínat. Dále si občas něco koupíme pro radost, cestujeme a případně se vzděláváme. Například knihomolové utrácejí hodně za knížky a nemusí si to ani uvědomit, pokud nedělají jeden nákup za větší sumu, kde ji vidí najednou.

Určitě není na škodu mít napsáno, kolik máme našetřeno. V dnešní době, kdy se hodně rozmáhá investování si můžeme zapisovat i stav investic po měsíci. Ukáže nám to spíše vývoj trhu, než jak se nám daří, ale i to je hezký ukazatel.

A proč bys to měl/a dělat každý měsíc? Budeš mít přehled o svých penězích. Víš, co je tvoje slabina a zjistíš, kde můžeš ušetřit. Když budeš znát svou finanční situaci nad rámec toho, jestli jsi v plusu nebo mínusu, tak se ti bude lépe šetřit a hospodařit s penězi.

Projít výpis z účtu a rozřadit platby do kategorií, které si zvolíš nezabere moc času. Náš zápisník ti navíc poskytne spoustu místa pro všechny potřebné škatulky, a ještě to můžeš mít stylové – barevné a se samolepkami. Můžeš si totiž každý měsíc třeba nalepit motivaci, proč šetřit. 

Foto: MINIMEE