Jak si správně přát a mířit ke štěstí

S novým rokem si spousta lidí dává předsevzetí, rekapituluje uplynulý rok a tvoří plány na další. Pojďme si ale říct, že ne všechna předsevzetí dávají smysl a seznam přání se nebude odškrtávat sám od sebe proto, že jsme si ho napsali. Na druhou stranu správná volba a nastavení dokážou divy, třeba předčít cíle.

Znáš ledňáčky? To jsou lidé, kteří mají jako předsevzetí zhubnout a chodí celý leden do posilovny. Jen leden, pak už ne, proto ledňáčci. A důvod, proč už nejdou znovu v únoru je často ten, že si představovali, že to půjde mnohem rychleji, v posilovně se vyloženě mučili a na další snažení jim nezbyla vůle. A to je ta chyba.

Pokud předsevzetí máš, zamysli se nad tím, jestli to má smysl. Bude tě to bavit? Budeš z toho mít radost? A fakt chci zhubnout nebo se chci spíš cítit lépe? Můžeš si to navíc nastavit tak, aby to nakonec nebyl stres.

Budu více číst je rozhodně lepší než si stanovit, že za rok přečtu čtyřicet knih. Protože když v prosinci zjistím, že jsem jich zatím přečetla jen třicet dva, tak mít radost úplně nebudu. Ale když jich přečtu za rok třicet dva a neměla jsem nastaveno čtyřicet, tak si můžu poklepat na rameno, protože jsem opravdu četla, bavilo mě to a mám z toho radost.

A taky – změna je život, ale na změnu je správný čas kdykoliv. Nepotřebujeme 1. ledna k tomu něco začít.  A až se rozhodneš, tak začni hned, minimálně plánovat cestu k cíli.

Se začátkem roku si taky píšeme seznam přání. My tedy rozhodně ano. A k čemu je to dobré? Máme neustále na očích to, co si přejeme a máme nutkání odškrtávat a tím si sny plnit. Ty letenky samy v e-mailu bohužel nepřistanou.

Nezapomeň se podívat na seznam z minulého roku a celkově si projít diář za poslední dobu. Ten pocit vděčnosti, kolik se toho splnilo a zjištění, že se toho spoustu skvělého odehrálo ještě nad rámec, je moc fajn. A taky hnacím motorem pro to, dál snít a těšit se na nové zážitky, příběhy a výzvy.

Přejeme vám v roce 2022 spoustu tvůrčí energie, co nejveselejší zápisník a ať zažijete spoustu radosti. 

Foto: MINIMEE