Kdo je připraven není překvapen aneb roční příprava

Plánujeme na den dopředu, týden nebo i měsíc. Půl roku až rok dopředu jsme schopni naplánovat i dovolenou. Ale ono se dá dopředu naplánovat spousta věcí na celých nadcházejících dvanáct měsíců. Zejména si zapsat to, na co v průběhu roku zapomínáme, a pak jsme překvapeni, že jsme prošvihli něčí narozeniny. Znáš to - kdo je připraven, není překvapen.

Na co se dá tedy všechno připravit? Na celý rok si poznamenej důležitá data jako narozeniny, výročí, svátky a případně důležité schůzky nebo deadliny, o kterých víš už teď. Usnadní ti to přípravu. Na výběr dárku budeš mít více času, protože se o narozeninách nedozvíš na poslední chvíli, nebo až po nich.

Mysli také na své zdraví. Objednej se ke svým doktorům a pečlivě si zapiš datum a čas, kdy máš dorazit. Nezapomeň zejména na ty, kde je dlouhá objednávací doba. A aby to nebylo jen o povinnostech, tak si udělej i rozmazlovací kolonky jako kadeřník nebo manikúra. Je potřeba mít se na co těšit.

Seznam kontaktů. Jasně, kdo to potřebuje v dnešní době chytrých telefonů. Pravdou je, že se to hodí často. Ne každý si poctivě do telefonu ukládáme cizí čísla. A taky nám často někdo diktuje něčí číslo po telefonu a my si ho musíme zapsat. Tak proč na to nemít speciální místo, kde budou všechna čísla pohromadě.

Chceš hodně cestovat a poznat nová místa? Paráda! K tomu je fajn si udělat seznam výletů. Neboj, žádné závazky, že v konkrétní den musíš vyrazit. Jen si sepiš místa, kam bys chtěla vyjet na výlet a postupně si můžeš odškrtávat nebo právě doplnit to datum, kdy jsi tam byl/a. Už se ti žádný víkend nestane, že budeš vymýšlet, kam vyrazit.

Všichni někam míříme a máme snahu se posouvat vpřed a zlepšovat. Na této cestě je velmi nápomocný seznam cílů na daný rok. Když vím, kam směřuji, je to jednodušší, netápu. O tom, jak cíle nastavit, aby byly funkční jsme psaly tady.

Pro vytvoření nových návyků jako třeba vypít více vody za den je super habit tracker. Každý večer si můžeš odškrtnout splněno nebo dojít k závěru, že dnes se to nepovedlo. Říká se, že vytvořit návyk trvá 21 dní. Není to ale tak úplně pravda. Výzkum psycholožky Phillippy Lally říká, že zautomatizovat návyk trvá od 18 do 254 dnů, průměrná doba je 66 dnů.

Další, na co se můžeme připravit na dlouho dopředu je zapisování financí. Přehled příjmů a výdajů je mnohdy oči otevírající a často dochází na aha efekt. O financích a jejich sledování připravujeme samostatný článek.

Všechna tahle příprava zabere nějaký ten čas, ale rozhodně se vyplatí. A pokud máte zrovna tvořivou, tak to bude hračka, zábava a relax. Tak do toho!

Připravujete si ještě něco na rok dopředu? Dejte nám vědět na našich sítích. 😊