Plán Vánoc jako součást vánoční pohody

Vánoce – stres s vánočními dárky, všude spousta lidí a celková nechuť. Tak takhle ne. Vánoce mají být svátky klidu, míru a pohody. Není důvod se netěšit a už vůbec stresovat měsíc až dva dopředu. Máme pár tipů, jak se z blížících Vánoc nezbláznit, a dokonce si je užít.

Celý advent před námi, začínají vánoční trhy a všude na nás dýchá vánoční atmosféra. Pojďme ji nasávat plnými doušky a ten kouzelný čas si užít, třeba s přáteli u punče. S Vánocemi máme i nějaké ty povinnosti jako výběr dárků, větší nákup na svátky a pečení cukroví. Když to ale nepodceníme, můžeme si i tyto povinnosti užít. Udělejme si vánoční plán.

Dárky

Udělej si seznam dárků, co komu koupíš, kde a případně kolik to bude stát. Na sepsání seznamu si vymez konkrétní čas a den, čím dřív, tím líp. Pokud nevíš, čím své nejbližší obdarovat, tak nevěš hlavu. Dej si třeba týden, kdy budeš pozorně poslouchat, o čem dotyčný mluví a třeba ti to prozradí sám, co by mu udělalo radost. Hlavně si to ale zapiš, ať to nezapomeneš.

Když se nezadaří, stačí se svého okolí zeptat, co potřebuje. Je lepší užitečný dárek, který nepřekvapí než překvapení, které nepotěší. Skvělé jsou i dárky jedlé, třeba takový vaječný likér. Tady jeden tip od nás, co si přát nebo darovat. Máme nově dárkové poukazy, které můžete využít jako skvělý dárek pod stromeček. 

Když máš seznam dárků tak hurá na nákupy. Ideálně co nejdříve, ať tě nestresuje, že doma ještě nic nemáš. Naplánuj si do diáře konkrétní den, kdy dárky seženeš. Že tě odrazují davy lidi v obchodních centrech? Nakup online! Nikam nemusíš a za jeden večer si vše odškrtneš. Na internetu navíc můžeš najít nejvýhodnější nabídku nebo produkty porovnat.   

Cukroví

Pojďme si říct, kdo potřebuje na Vánoce dvanáct druhů cukroví? Taky si myslím, že se bez toho obejdeme. Stačí třeba čtyři nejoblíbenější druhy. To se dá v klidu stihnou za jeden, dva víkendy. Jestli ale nemáš čas a pečení není tvoje hobby, tak si nějakou krabičku vánočního cukroví objednej.

Stejně tak vánočka, s tou ale může být dost zábava. Když ti hezky vykyne těsto, upleteš krásné copy a pak se ti to v troubě rozteče a je z toho podlouhlý mazanec jedna radost. Ale pomysli na tu vánočku s máslem na snídani, když se probudíš do štědrého dne – mňam.

Úklid

Většina lidí uklízí doma pravidelně. Takže se pravděpodobně nestane, že na Vánoce to bude vypadat, že u vás doma bouchla bomba. Pokud máš potřebu většího úklidu, než co zahrnuje ten pravidelný, tak si na to vymez půl dne, kdy úklid pár dní před Štědrým dnem uděláš. Uklidní tě, že na to budeš mít vymezený čas.

Nákup

Potřebuješ uvařit štědrovečerní večeři a mít doma jídlo na pár dní, kdy jsou zavřeny obchody přes svátky. Ve větších městech se vyplatí nechat si dovést nákup domů. V obchodech bude spousta lidí, protože jíst musíme všichni a všichni máme stejný plán – udělat větší nákup na Vánoce. Takže nádech, výdech a s nákupním seznamem vstříc supermarketu. Nestresuj se tím ale dopředu, nestojí to za to.

Radosti

To bylo rozplánování povinností. A teď hurá na vánoční radosti. Domluv se s kamarádkami, že si u vína večer vytvoříte adventní věnec nebo vánoční svícen.

Vánoční atmosféru jednoduše vykouzlíš i doma. Stačí pár vánočních ozdob, svíček, světýlka a vánoční playlist. K tomu se zavrtat do deky se svařákem v ruce. Místo písniček můžeš samozřejmě zvolit nějaký film, který máš s Vánocemi spojený.

Máme necelý měsíc do Vánoc, pojďme si to udělat hezké. My už své povinnosti i radosti rozplánované máme a na Vánoce se těšíme – jdeš do toho s námi? 

Foto: MINIMEE, Pexels