Tipy, jak na produktivní den a efektivní práci

Máš pocit, že nestíháš? Je toho hodně a tobě jde ze všeho hlava kolem? Neměla jsi už dlouho pocit dobře odvedené práce? Víme, jak to změnit. Máme pro tebe totiž pár tipů, jak být produktivní, stíhat hodně věcí a mít z toho dobrý pocit. A slibujeme, že odpočinek je taky součástí, dokonce jednou z nejdůležitějších. Pomocníkem ti také bude náš MINIMEE, ve kterém se plánuje samo.

Znát dobře sebe je základ

Někdo je ranní ptáče a někdo noční sova. Můžeš se dobře soustředit na práci dopoledne i večer, ale odpoledne to prostě nejde. Dneska se probudíš plný/á energie a zítra pojedeš spíše na utlumenější režim. Všechny tyto parametry hrají roli v tom, jak se zorganizovat k větší produktivitě. Pracuj v dobu, kdy víš, že ti to půjde víc od ruky. Ranní budík neodkládej. A taky poslouchej své tělo, ne každý den podá stoprocentní výkon a to je v pořádku.

To-do list a plán dne

Sepiš si na papír úkoly, které chceš za den stihnout a přiřaď jim prioritu od nejdůležitějšího, kterým začneš, po méně důležité. Je tady ale potřeba dodržet základní pravidlo – to-do list musí být reálný, aby se časově zvládl a ty ses z toho nezbláznil/a a večer usínal/a s klidem. Seznamy úkolů si piš poctivě každý den, udělej z toho rutinu. Můžeš zkusit úkolům přiřadit přesný čas, kdy je začneš plnit a kolik času si na to dáš, pomůže ti to s prokrastinací. 

Dělej jen jednu věc

Říká se, že ženy zvládají dělat více věcí najednou. Většinou je to pravda, ale pokud se soustředíme na jednu konkrétní činnost, tak je naše práce mnohem efektivnější a často mnohem rychleji hotová. Tím pádem můžete rychleji odškrtávat a nebýt myšlenkami u tří věcí najednou a pořádně u žádné. Vyplatí se také vypnout notifikace na telefonu, nic tě nebude rušit.

Pravidlo pěti minut

Cokoli jde vyřídit do pěti minut udělej hned. Odpovědět na e-mail, objednat se k lékaři nebo taky umýt nádobí a zapnout pračku. Všechno tohle jsou taky často položky na našem to-do listu a můžeme je během chvíle odškrtnout. Můžeš to aplikovat i u úkolů, do kterých se ti nechce. Řekni si, že tomu dáš pět minut svého času, a pak se uvidí. Nejhorší je začít, ale když už začneme, často tím nakopneme mozek a klidně ten úkol nakonec i dokončíme.

Technika Pomodoro

Tato technika se používá při učení na test i při plnění pracovních úkolů. Jedná se o střídání 25 minut práce a 5 minut pauzy. Po čtyřech cyklech následuje pauza v rozmezí 15-30 minut a znovu se opakují bloky 25 minut práce a 5 minut pauza. Je důležité tyto časy opravdu dodržovat, nastavit si třeba budík a věnovat se v 25 minutách opravdu jen jedné činnosti. Prokrastinace není povolena a pokud tě napadne myšlenka, která se rozdělané práce netýká, tak si ji poznač bokem a v pauze se k tomu vrátíš. Budeš překvapený/á, kolik toho můžeš zvládnout za 25 minut.

Nauč se říkat NE

Nestíháš? Možná je to proto, že neumíš říkat ne. Hrne se na tebe spoustu skvělých nabídek, na čem pracovat nebo co dělat ve volném čase a ty všechno s nadšením přijmeš. Pak se ale stane, že se ti povinnosti nakupí, sejdou se deadliny nebo si slíbil/a, že někde v danou chvíli a čas budeš a najednou nevíš, kde ti hlava stojí. Přitom jen stačí občas něco odmítnout, svět se nezboří.

Připravené pracovní prostředí

Uklizené pracovní prostředí je důležité. Zejména na home office, pokud bys kolem sebe měl/a pořádek, tak máš větší potřebu jít uklízet než pracovat. Proto je fajn mít kolem sebe uklizeno, na stole tolik prostoru, kolik potřebuješ a nezapomeň si nachystat pití, ať neodcházíš zbytečně od práce nebo nezapomeneš na tekutiny úplně.

Deleguj

Když to jde, tak práci deleguj. Pokud pracuješ ve větší skupině, tak není důvod všechno odpracovat sám/a. Případně pokud může úkol udělat někdo jiný a tobě to pomůže, tak klidně někoho požádej. Získáš čas i energii na něco důležitějšího.

Odpočívej

Je vědecky dokázáno, že je potřeba si dělat pauzy při práci. Lépe se ti pak soustředí a mozek dostane nakopnutí. Pracovat celý den a zastavit se až večer není moc zdravé a dlouhodobě ani udržitelné. Pro soustředěnost a psychickou pohodu je také velmi důležitý dostatek spánku a pestrá strava. Když budeš v psychické i fyzické pohodě, produktivita nebude takový problém. Nezapomeň se taky hýbat, zejména při sedavém zaměstnání a dopřej si pořádnou dávku čerstvého vzduchu každý den.

Doufáme, že ti některé tipy pomohou a ty budeš mít radost ze své odvedené práce. Motivovat tě taky můžeš hezký zápisník, protože se budeš vždy těšit, až ho otevřeš a začneš odškrtávat a plánovat. A když nějaký plán zkrachuje, tak nezoufej, naše vůle taky není každý den ze železa! Od toho je tu nový následující den. 

Foto: MINIMEE, Pexels

Foto: MINIMEE, Pexels