Vánoční tradice a kouzlo Štědrého dne

Na snídani vánočka, v televizi pohádky a celodenní těšení se na bramborový salát ke štědrovečerní večeři. Napadlo vás někdy, že je Štědrý den většinou stejný? Je to díky zvykům a tradicím, které máme. Těch českých je opravdu hodně a každý dodržuje jiné. Díky tomu máme všichni kouzelné Vánoce, ale každý jiné kouzla.

Cukroví, vánočku a stromeček má doma téměř každý. I to totiž patří mezi vánoční zvyky a symboly. Koledy a vánoční písničky nás také neminou, protože hrají všude už od půlky listopadu. Dvacátý čtvrtý prosinec ale prožíváme každý jinak.

Někdo chodí na hřbitov zapálit svíčku zesnulým příbuzným. Jiní chodí na vánoční túru. Jsou tací, kteří si nedokážou představit Vánoce bez společné výroby bramborového salátu a přípravy večeře. Tajné užírání k tomu patří - někdo to přece musí vyzkoušet. 

Právě štědrovečerní večeře je to, co odstartuje nejočekávanější chvíle dne. Všichni se hezky oblečou a usednou ke stolu. Platí pravidlo, že nikdo od stolu po celou dobu večeře nevstává. Legenda praví, že kdo odejde od stolu, k němu v dalším roce neusedne. Ať už před jídlem, nebo po něm přichází čas na tradice.

Rozkrojením jablíčka zjistíme, zda budeme v příštím roce zdraví. Věštíme budoucnost z odlitku olova a pouštíme lodičky, abychom věděli, zda někdo z nás vycestuje do světa. Pro bohatství v dalším roce si dáváme šupinu z kapra pod talíř a pojistíme si to ještě přesunutím šupiny do peněženky.  

Na vánoční tradice se připravte. My si rozdělujeme úkoly, aby se zapojil každý a jeden se z toho nezbláznil. 

Ženy, které ještě nejsou vdané, mohou zjistit hozením pantofle přes rameno, zda se to v příštím roce změní. Pokud špička boty míří ke dveřím, dívka se v dalším roce provdá a odejde z domu. Receptem na vdavky v dalším roce je také během Štědrého dne nasbírat devět patek od vánoček.

Po večeři a rozbalení dárků hurá na půlnoční mši. A nezapomeňte se projít nebo políbit pod jmelím, pro štěstí a lásku v dalším roce. 

Ať už máte vlastní tradice nebo žádné, my Vám přejeme klidné svátky plné výborného jídla, chvil strávených s nejbližšími a ať pod stromečkem najdete kus lásky. Protože každý dárek by měl být kupovaný s láskou (i ponožky, ty hlavně).

Tak šťastné a tvořivé!

Foto: MINIMEE, Pexels