Zahraniční valentýnské tradice, někdy kytka nestačí

Kytice, čokoláda, večeře, romantika a wellness? V Česku možná, ale ne všude slaví Valentýn stejně. Jsou země, kde se projevují všechny druhy lásky, nejen ta romantická. Stále jsou v kurzu valentýnská přáníčka, dokonce i anonymní. A hromadné svatby? Proč ne. Podívejte se, jak se slaví mezinárodní den lásky za hranicemi.

Valentýn pochází z USA a láska se tady rozdává každému. Slaví páry, rodiny, kamarádi a děti ve škole mají dokonce prázdniny. Ve Francii je tradice, že muž vaří slavnostní večeři a žena se nechává celý den hýčkat a odpočívá. Hlavním cílem zůstává projevit lásku druhému.

Nevšedně slaví svátek zamilovaných v Dánsku, ženy zde na Valentýna žádají muže o ruku. Pokud odmítne, musí ženě koupit dvanáct hedvábných rukavic nebo punčoch, tento zvyk vznikl už ve 13. století. Muži zase posílají anonymně Gaekkebrev, jedná se o vtipné veršované přání. Pokud žena uhodne, kdo ji valentýnku poslal, tak na Velikonoce dostane dárek.

V Japonsku najdete v obchodech sety pro domácí výrobu čokolády, protože ženy čokoládou obdarovávají muže. Čokoládu připravují doma a různě ji zdobí. Ženy ale zkrátka nepřijdou, o měsíc později slaví Bílý den, kdy je to naopak a muži dávají dárek ženám, většinou bílou čokoládu.

V roce 2012 si v jedné zemi řeklo na svatého Valentýna ano 2000 zamilovaných párů. Hromadné svatby se konají na Filipínách, je to jediný den v roce, kdy svatbu zaplatí vláda. Zejména mladé páry toho rády využívají. Po Estonsku zase jezdí valentýnské autobusy pro nezadané s cílem toho, aby se s někým seznámili.

Jsou ale státy, které Valentýna vůbec neřeší. V Ghaně si 14. února určili jako národní den čokolády a v Saúdské Arábii je zákaz svátek zamilovaných slavit. V některých zemích lásku oslavují, ale v jiné dny. V Brazílii patří lásce 12. červen, v Řecku 3. červenec a u nás 1. květen. Slavit tedy můžete několikrát do roka.

Valentýnské zajímavosti

Nejstarší valentýnské přání je ze 14. února 1477, poslala ho Margery Brewsová svému snoubenci Johnu Pastonovi. Dnes se nachází v Britské knihovně v Londýně.

Na Valentýna se každý rok zasnoubí průměrně 220 000 párů.

Zhruba miliarda valentýnských přání se posílá každý rok.

V italské Veroně obdrží na Valentýna každý rok 1000 dopisů adresovaných Julii.

Růže patří k Valentýnu a v USA se jich v tento den prodá asi 189 milionů.

Rekord v nejdelším polibku drží thajský pár. Líbat se vydrželi 46 hodin a 9 sekund.